Znaczenie imienia Konrad
Udostępnij obrazek:Pochodzenie imienia Konrad
Konrad jest to imię pochodzenia staroniemieckiego, od słów kuoni (śmiały) i rad (rada). Oznacza: odważny, skory w udzielaniu rad innym.
Znaczenie imienia Konrad
Z łatwością dokonuje spektakularnych zadań, ale ze żmudnych, codziennych obowiązków nie zawsze potrafi się wywiązać. Śmiało brnie do przodu, a dzięki silnej woli nie wycofuje się na widok trudności.Konrad to mężczyzna obowiązkowy, konkretny, o elastycznym i twórczym umyśle. Przez wybuchowy charakter miewa problemy z nawiązywaniem kontaktów. Czasem bywa dość powolny i ociąga się z podjęciem wiążących decyzji – nie należy jednak go popędzać ani stosować przymusu. To solidny oraz rozważny mężczyzna.
Rodzina i miłość
Jest stały w uczuciach i można na nim polegać. Jest to mężczyzna, który z czułością dba o najbliższych i domowe ognisko. Jeśli nie ma zapewnionej równowagi – może popadać w skrajności i nabyć zahamowań.Konrad to mąż i ojciec idealny – czuły i uczuciowy, oddany partnerce całym sercem – zadba o żonę i dobrobyt rodziny.Konrad ma wszelkie predyspozycje do tego, aby być uroczym człowiekiem. Wierzy w wielką i jedyną miłość.
Życie towarzyskie
Nie liczy się ze słowami, przez co rani ludzi. Przebywa zawsze w doborowym towarzystwie. Jest pełen taktu i zrozumienia wobec innych. Nie jest typem samotnika, nawet jeśli czasem alienuje się w towarzystwie. Cieszy się ogromną sympatią znajomych, ponieważ zaraża optymizmem i pogodą ducha. Łatwo nawiązuje kontakty i precyzyjnie formułuje swoje myśli.
Praca i kariera zawodowa
Konrad musi mieć jasno sprecyzowane cele i nakreślony kierunek postępowania. Robi to jednak wyłącznie na własny rachunek. Posiada przy tym duże zdolności organizatorskie i sprawdza się jako przywódca zespołu. Konrad wyróżnia się przebiegłością życiową oraz upartym obstawaniem przy swoim zdaniu. Lubi angażować się w działalność polityczną, samorządową i wszelaką pomoc wspólnotową.Konrad jest bardzo upartym i niezależnym myślicielem.
Predyspozycje zawodowe
Konrad odniesie sukces w dziedzinach artystycznych i twórczych, w projektowaniu, muzyce i filmie.
Imieniny
Konrad imieniny obchodzi 14, 19 lutego, 19 marca, 19, 20, 21 kwietnia, 1 czerwca, 7 sierpnia, 26 września, 4 października, 12, 21, 26 listopada, 12 grudnia.
Patroni
Św. Konrad – biskup Konstancji. Zasłynął jako budowniczy kościołów i szpitala w tym mieście. Zmarł w 975 roku. Święty Konrad z Piacenzy – pustelnik. Był magnatem, który nieumyślne spowodował pożar lasu, za co skazano na śmierć niewinnego chłopa. Dowiedziawszy się o tym, opuścił rodzinę i zamieszkał w pustelni na Sycylii, gdzie do końca życia pełnił pokutę. Zmarł w 1351r. Patron Sycylii.
Odmiany imienia Konrad
Konio, Konradek
Formy obcojęzyczna
Conradus (łac.), Conrad (ang.), Conrad, Konrad, Kunrad, Kurt, Kurtz, Kunz (niem.), Conrad (fr.), Conrado (hiszp.), Corrado (wł.)
Nazwiska od imienia Konrad
Kondraciak, Kondraciuk, Kondracki, Kondraczuk, Kondraciuk, Kondraszewski, Kondrat, Kondratowicz, Kondratowski, Konradowicz, Konradus, Konratowicz
Znani imiennicy
Konrad Mazowiecki (1187-1247) – książę mazowiecki, kujawski i sieradzki, który sprowadził do Polski Krzyżaków Konrad Piasecki – dziennikarz Konrad Swinarski (1929-1975) – reżyser teatralny Konrad Wasielewski – wioślarz
Przysłowia
Lepsza na Konrada głodnych wilków gromada niźli chłop w koszuli.
Szczęśliwy kolor, liczba, kamień
Szary, hematyt, 9